Neurochirurg lekarz
Dzisiaj niewątpliwie mamy do czynienia z bardzo dużym postępem, jakie rzeczywiście nastąpił przez mijające lata. Nic więc dziwnego, że procesy lecznice stały się bardziej przystępne dla ludzi. Najbardziej zyskały na tym osoby, które potrzebują szybkiej i natychmiastowej pomocy. Wtedy mówimy, że jest to sprawa życia i śmierci dlatego takie przypadki są dla nas najważniejsze. Oczywiście pamiętajmy, że mimo wszystko urazy są groźne i dlatego czasem neurochirurg jako lekarz nie ma łatwego zajęcia. Nawet specjaliści w tej dziedzinie stają przed wieloma różnymi problemami. Warto pamiętać, że żaden lekarz nie jest cudotwórcą a chodzi tylko i wyłącznie o ratowanie czyjegoś życia. Nie zawsze jednak ta sztuka się udaje niezależnie od posiadanej wiedzy czasem, jest zwyczajnie za późno na udzielenie konkretnej pomocy. Dlatego liczy się czas jeśli osoba zostaje przywieziona szybko to szansa na jej uratowanie rośnie, z czego jak najbardziej powinniśmy być zadowoleni. Każde życie jest ważne i ta dewiza powinna nam towarzyszyć przez cały czas.
Neurolog- definicja
Neurolog ? lekarz specjalista zajmujący się diagnostyką i leczeniem chorób układu nerwowego, czyli neurologią. Prawo do używania tytułu specjalisty neurologa może uzyskać lekarz posiadający prawo wykonywania zawodu po ukończeniu szkolenia specjalizacyjnego odbywanego pod nadzorem kierownika specjalizacji przez co najmniej pięć lat (po ukończeniu stażu podyplomowego i zdaniu lekarskiego egzaminu praktycznego). Obecnie specjalizacja z neurologii jest jednostopniowa. Przed 1999 rokiem tytuł specjalisty neurologa (specjalisty drugiego stopnia) można było uzyskać dopiero po wcześniejszym uzyskaniu tytułu lekarza neurologa (czyli ukończeniu specjalizacji pierwszego stopnia).
W trakcie pięcioletniego okresu specjalizacji specjalizujący się lekarz musi m.in. odbyć kursy z elektroencefalografii, elektromiografii, USG Dopplera, padaczki, neuroradiologii i neuropatologii. Program specjalizacji przewiduje także konieczność przepracowania jako stażysta na oddziałach: psychiatrycznym, neurochirurgicznym, internistycznym, intensywnej opieki medycznej i neurologii dziecięcej od jednego do trzech miesięcy. Wymagane jest też odbycie przynajmniej 120 dyżurów lekarskich w oddziale neurologicznym lub izbie przyjęć.
Specjalizacja kończy się egzaminem państwowym przeprowadzanym według rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Neurolog
Definicja neurologii
Neurologia ? dziedzina medycyny zajmująca się schorzeniami obwodowego układu nerwowego i ośrodkowego układu nerwowego. Neurologia i psychiatria są dziedzinami pokrewnymi, a niektóre choroby są domeną zarówno neurologa jak i psychiatry. Neurologia zajmuje się głównie schorzeniami, których podłożem jest proces uszkadzający układ nerwowy, a psychiatria z kolei zajmuje się głównie chorobami, których podłożem jest biochemiczne zaburzenie funkcjonowania mózgu jako całości.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Neurologia