Drewno - jakim jest materiałem i jak można go użyć

oraz podstawowy materiał budowlany do budowy chałup i domów mieszkalnych, budowli gospodarczych, kościołów, mostów, a także budowli obronnych. Wykorzystywano pnie o zróżnicowanym zakresie obróbki (z czasem przecinane na połówki),

Drewno - jakim jest materiałem i jak można go użyć

Przez dwa stulecia było podstawowym materiałem

Drewno należy do najstarszych materiałów używanych przez człowieka. Pierwotnie stosowane było jako nośnik energii (spalanie) oraz podstawowy materiał budowlany do budowy chałup i domów mieszkalnych, budowli gospodarczych, kościołów, mostów, a także budowli obronnych. Wykorzystywano pnie o zróżnicowanym zakresie obróbki (z czasem przecinane na połówki), deski, a nawet plecionki z cienkich gałęzi. Przez tysiąclecia budowano z drewna ściany, stropy i dachy, kryte dranicami lub gontem. Drewna używano do wykonywania mebli, sprzętów domowych, naczyń (z czasem w konstrukcji klepkowej) i narzędzi, a także do ogrzewania i oświetlania pomieszczeń (łuczywo). Z drewna budowano środki transportu: łodzie (pierwotnie dłubane w jednym pniu) i okręty, wozy i sanie. Przez dwa stulecia było podstawowym materiałem do wykonywania obudowy górniczej w kopalniach.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Drewno_(technika)


Dlaczego drewno jest lepsze?

Naturalne materiały, czyli co? I dlaczego drewno jest lepsze niż tańsze odpowiedniki? Po pierwsze - nie zawsze drewniane meble są droższe - mozna postawic na zakup mebli z surowego drewna i własnoręcznie je wykończyć. Po drugie - drewno jako surowiec meblowy jest z nami od zawsze - ciężko sobie wyobrazić wnętrze sprzed kilkudziesięciu lat z meblami z płyty wiórowej. Po trzecie - takie meble stanowią same w sobie większą wartość - łatwiej je naprawić, łatwiej zmienić ich wygląd (drewno mozna bejcowac, lakierowac, olejowac, malowac) i łatwiej je odsprzedać. Po czwarte - jest to materiał ekologiczny. Nie wymaga wysokiego przetworzenia, jest z surowca odnawialnego. Te cztery powody nie są oczywiscie jedyne, ale warto o nich pamiętać.


W zależności od osiąganej minimalnej wartości

Drewno jest materiałem anizotropowym, ortotropowym, jego wytrzymałość na ściskanie, rozciąganie, zginanie zależy od kierunku działania sił w stosunku do włókien. Drewno znacznie łatwiej przenosi siły (ma większą wytrzymałość) działające wzdłuż włókien ? wraz ze wzrostem kąta odchylenia tych sił od kierunku włókien wytrzymałość drewna zmniejsza się. W zależności od osiąganej minimalnej wartości wytrzymałości mechanicznej drewno dzieli się na klasy. Przykładowe wartości wytrzymałości drewna na ściskanie w zależności od klasy:
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Drewno_(technika)