Geodeta i geodezja- czy jest nam potrzebna?

ety to nie taka prosta rzecz, aby móc wykonywać ten zawód trzeba przede wszystkim pójść do odpowiedniej szkoły oraz zdać państwowe egzaminy. Do zadań geodety należą pomiary oraz ich przeliczanie i nanoszenie wyników na mapki geode

Geodeta i geodezja- czy jest nam potrzebna? W jakiej sytuacji będziemy potrzebowali usług takich jak ? Praktycznie zawsze kiedy mamy do czynienia z ziemią, budową czy przebudową istniejącego budynku.

Ciężka praca geodety

Zawód geodety to nie taka prosta rzecz, aby móc wykonywać ten zawód trzeba przede wszystkim pójść do odpowiedniej szkoły oraz zdać państwowe egzaminy. Do zadań geodety należą pomiary oraz ich przeliczanie i nanoszenie wyników na mapki geodezyjne, to zajęcie wymaga sporej wiedzy oraz zastosowania skomplikowanych obliczeń matematycznych, z którymi geodeta musi być zaznajomiony.

Ponad to, aby praktykować geodezję wyższa należy ukończyć studia w tym kierunku, które do najłatwiejszych nie należą, jednak warto pomyśleć o takim kierunku rozwoju swojej kariery. Ponieważ geodeci będą potrzebni wszędzie tam, gdzie cos się buduje oraz inwestuje.


Sprzęt używany przez geodetów

Geodeci w swojej codziennej pracy korzystają z bardzo skomplikowanych urządzeń pomiarowych i dalmierzy. Często teraz są to urządzenia elektroniczne, których kalibracja oraz używanie jest bardzo ułatwione. Niemniej jednak każdy geodeta musi wiedzieć jak się z danym urządzeniem obchodzić, aby pomiary były dokładne.

Tachimetry są jednym z najczęściej wykorzystywanych urządzeń tego typu. Kiedyś najlepsze tachimetry były optyczne, jednak teraz w XXI wieku dominują ich elektroniczne i dokładniejsze odpowiedniki. Co prawda do dzisiaj można zobaczyć geodetów korzystających z urządzeń optycznych.


Wikipedia, hasło: mapa do celów projektowych

Mapa do celów projektowych ? opracowanie kartograficzne w geodezji obejmujące przygotowanie dokumentacji geodezyjnej (mapy sytuacyjno-wysokościowej) niezbędnej do wykonania projektu budowlanego na terenie Polski. Szczegółowy zakres i tryb wykonania mapy reguluje rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z 21 lutego 1995 w sprawie rodzaju i zakresu opracowań geodezyjno-kartograficznych oraz czynności geodezyjnych obowiązujących w budownictwie1 podczas projektowania, budowy, remontu i utrzymywania obiektów budowlanych, dla których jest wymagane uzyskanie pozwolenia na budowę.

Mapa do celów projektowych jest opracowaniem powstałym na bazie aktualnej mapy zasadniczej. Na treść mapy do celów projektowych, poza elementami stanowiącymi treść mapy zasadniczej łącznie z granicami władania (własności) nieruchomości (działek)

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Mapa_do_celów_projektowych