Nie musisz kochać nowoczesnej architektury

ż od jakiegoś czasu, to wiedzmy, że grunt to mieć przygotowany plan działania. Jeżeli już dziś uznamy, że na coś się decydujemy ostatecznie, to w przyszłości ? za tydzień czy dwa - nie będziemy musieli przezywać rozterek. Tak więc

Nie musisz kochać nowoczesnej architektury Tutaj znajdziesz detale idealne do stylu klasycznego, zobacz ofertę sztukaterii:

Elewacja domowa i sztukateria

Jeżeli stoi przed nami szansa na rozpoczęcie remontu, do którego przymierzam się już od jakiegoś czasu, to wiedzmy, że grunt to mieć przygotowany plan działania. Jeżeli już dziś uznamy, że na coś się decydujemy ostatecznie, to w przyszłości ? za tydzień czy dwa - nie będziemy musieli przezywać rozterek. Tak więc podczas remontu dobrze jest mieć gotowy pomysł. Na pewno dobrym sposobem na ożywienie i poprawę wizerunku naszego domu będzie zamontowanie na jego elewacji sztukaterii, takiej niebanalnej, ciekawej, wzorzystej, innej niż wszystkie. Czasami takie kroki uchodzą za ekscentryczne, jednak są one po prostu sposobem na pozbycie się nudy i wyrażenie swojego charakteru. Dobrze jest o tym wiedzieć i zastanowić się nad tym, czy i w naszych wnętrzach, choć trochę sztukaterii by się nie przydało?


Kilka ciekawostek o gzymsach

Gzyms ? element architektoniczny w postaci poziomej listwy wystającej przed lico muru, która chroni elewację budynku przed ściekającą wodą deszczową. Nierzadko pełni też funkcję ozdobną. W tym ostatnim przypadku gzyms tworzyć może kilka profilowanych listew z dodatkowymi ozdobami umieszczonymi nad lub pod listwami.

Gzyms (geison) w architekturze starożytnej Grecji i Rzymu był jednym z elementów belkowania. Chronił fryzy i koronował całe belkowanie.

Dziś wykonuje się w budownictwie o formach zupełnie prostych i ściśle funkcjonalnych.

Podział gzymsów:
zewnętrzne, wśród których wyróżnia się:
główne (koronujące, wieńczące) ? wieńczą ścianę budowli,
cokołowe ? oddzielają cokół od lica muru,
działowe (międzypiętrowe) ? dzielą płaszczyznę ściany podkreślając poziomy poszczególnych kondygnacji,
nadokienne ? przerywane, znajdujące się nad otworami okiennymi, zazwyczaj powielające ich szerokość,
podokienne ? ciągłe, przebiegające pod wszystkimi oknami danej kondygnacji,
parapetowe ? przerywane, znajdujące się pod otworami okiennymi, zazwyczaj powielające ich szerokość,
naddrzwiowe (nadportalowe) ? znajdujące się nad otworami drzwiowymi, oraz
wewnętrzne, które zdobią ściany, kominki, piece i sprzęty.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Gzyms


Warto wiedzieć - pilaster

Pilaster ? lokalne pogrubienie ściany w formie płaskiego filara ustawionego przy ścianie, nieznacznie występującego przed lico ściany. Pełni on zarówno funkcję konstrukcyjną, jak też dekoracyjną (rozczłonkowuje ścianę). Może stanowić część obramienia otworów okiennych, drzwiowych lub bramnych. W starożytności pilastry występowały dużo rzadziej niż półkolumny i używane były głównie w architekturze rzymskiej.

Podobnie jak kolumna składa się z głowicy (najczęściej w którymś z klasycznych porządków), gładkiego lub kanelowanego trzonu oraz czasami z bazy i cokołu.

Stosowano również pilastry zwielokrotnione, ułożone w tzw. wiązkę ? tworzyły ją nałożone na siebie, coraz węższe pilastry.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pilaster