Nie warto lać wody

zić, który z nich jest obecnie w modzie - wiele zależy również od tego, jaki jest styl naszego domu. Jeżeli to modernistyczna bryła, to ogród powinien być raczej dopasowany do takiego stylu. Jednak dość dobrze sprawdzi się, n

Nie warto lać wody Zainteresowany tematem przydomowej oczyszczalni? Więcej dowiesz się tu:

Jak zaprojektowac ogród?

Wyróżniamy dosyć dużo stylów projektowania ogrodów. Ciężko stwierdzić, który z nich jest obecnie w modzie - wiele zależy również od tego, jaki jest styl naszego domu. Jeżeli to modernistyczna bryła, to ogród powinien być raczej dopasowany do takiego stylu. Jednak dość dobrze sprawdzi się, na przykład ogród japoński, którego harmonijność i prostota ładnie wpiszą się w niewyróżniający się formą architektoniczną budynek. Z innej strony patrząc.

Aranżowanie przestrzeni jest bardzo ciekawym zagadnieniem. A czym jest projektowanie ogrodu, jak nie tym właśnie? Zależy nam na tym, aby nasz ogród łączył w sobie walory estetyczne i użytkowe - zasadniczo większość z nas nie dysponuje wystarczającym czasem na to, by traktować ogrodnictwo jako hobby. Dobrze jest jeśli mamy jakiś pomysł. Jednak urzeczywistnieniem naszego wyobrażenia ogrodu może się zająć architekt krajobrazu. W tym temacie dodam jeszcze jedno.

Wątek jest bardzo wdzięczny do opisania. Inwestując w nasz ogród, tak naprawdę inwestujemy w siebie - dobrze zaprojektowany będzie idealnym miejscem do odpoczynku - nie tylko biernego, ale również w gronie znajomych przy popularnym ostatnio grillu. Walory estetyczne to nie wszystko - tak naprawdę funkcji ogrodu jest dużo więcej. Oczywiście, jeśli nie dysponujemy dużym obszarem, trudniej będzie nam wszystko dobrze zaaranżować. Jednak mimo to zdecydowanie warto się postarać! Natomiast z innej strony na to patrząc.


Domy pasywne z dotacją - opłaca się?

Tym razem będzie o dotacjach. Ten rok obfituje w rządowe pomysły na dofinansowanie rynku nieruchomości - jest "Mieszkanie dla Młodych", mają być mieszkania na wynajem (chyba też dla młodych), no i jest program dotacji do budowy domów energooszczędnych ( 30 tysięcy) i pasywnych ( 50 tysięcy ).

No i super - zbuduj dom pasywny, dołożymy ci 50 tysięcy. Wygląda dobrze, ale realia takie nie są. Czemu więc mimo dużego zainteresowania (jak twierdzą bankowcy), mało kto korzysta z tej świetnej opcji? Pewnie dlatego, że od kwoty dotacji trzeba zapłacić... podatek dochodowy. Więc już na "dzień dobry" tracimy całkiem sporo. Po drugie - dokumentacja, weryfikacja, audyty, dokumentacja... I jeszcze więcej dokumentacji. Mało, że kolejne tysiące idą sobie gdzieś (bo gdzie to nikt nie wie), to jeszcze nie masz gwarancji, że te wszystkie (z pewnością niezbędne) wymagania dasz radę spełnić. Tak więc na samą technologię (np. płyta fundamentowa, rekuperator, okna pasywne) za dużo nie zostaje.


O perlatorach

Woda jest bardzo cennym surowcem, również w sensie dosłownym. Każdego roku ceny rosną, najgorzej jest w miastach, gdzie ciepła woda jest wyjątkowo droga. Wiadomo, że ludzie przecież nie przestaną się myć. Można wybrać prysznic, ale sprawdzajmy regularnie stan baterii - zakamieniała sprawi, że wody poleci z prysznica mniej, co nie znaczy, że zużyjemy jej mniej. Warto również zwrócić uwagę na to, czy nasza słuchawka (lub bateria do wanny) ma perlator. Dzięki niemu ciśnienie wody pozostanie wysokie, ale popłynie jej mniej. Dużo wody marnujemy, czekając aż poleci nam ciepła. Niestety, w większości wypadków nie można nic na to poradzić.