O przewozie osób

w zakresie przewozu osób i ładunków (taksówkach). Taksometry służą do obliczania (według ustalonych taryf) należności za długość drogi przebytej przez taksówkę lub za czas wynajęcia tej taksówki. Wyróżniamy dwa systemy naliczania

O przewozie osób

Wikipedia i taksometr

Taksometr ? w przeszłości mechaniczny a obecnie elektroniczny przyrząd pomiarowy instalowany w pojazdach służących do usługowego prowadzenia działalności w zakresie przewozu osób i ładunków (taksówkach). Taksometry służą do obliczania (według ustalonych taryf) należności za długość drogi przebytej przez taksówkę lub za czas wynajęcia tej taksówki. Wyróżniamy dwa systemy naliczania opłaty za kurs: system S i system D.

System pojedynczy naliczania opłaty S (ang. Single Application of Tariff).

Opłata naliczana jest z wykorzystaniem taryfy drogowej albo taryfy czasowej w zależności od prędkości z jaką porusza się taksówka w porównaniu do prędkości granicznej równej ilorazowi wartości taryfy czasowej przez wartość taryfy drogowej. Dla prędkości taksówki większej od prędkości granicznej opłata jest naliczana z drogi a w przeciwnym przypadku z czasu. System ten jest obecnie użytkowany w Polsce.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Taksometr


Zalety wyboru transportu taksówką

W dużych miastach takich, jak Łódź czy Warszawa komunikacja miejska może stanowić naprawdę bardzo duże wyzwanie, szczególnie dla osób, które na co dzień nie mieszkają w tym ośrodku miejskim. Czasem nawet podróżowanie z mapą może być dość trudne. Dlatego też dobrym wyborem wydaje się wybór transportu taxi, jeśli musimy szybko gdzieś dotrzeć.

Taksówkarz nie tylko zaoferuje nam pomoc w dotarciu do celu, ale także zawiezie nas w określone miejsce o wiele szybciej niż musielibyśmy poruszać się innymi środkami transportu. Jest to niewątpliwie olbrzymia zaleta tego rozwiązania, chociaż trzeba przyznać, że podróżowanie taksówkami nie należy do najtańszych wśród dostępnych form transportu.


Infrastruktura lotniska w Wikipedii

W obrębie lotniska można wyróżnić część służącą technicznej obsłudze samolotów w czasie startów i lądowań: pasy startowe, drogi kołowania, płyty postoju samolotów, hangary, wieża kontroli lotów, urządzenia naprowadzające, oraz część służącą obsłudze pasażerów, czyli terminale lotnicze.

Porty lotnicze zlokalizowane są przy dużych aglomeracjach miejskich. Ze względu jednak na to, że zajmują one duże powierzchnie, położone są zazwyczaj w pewnej odległości od centrów miast, które obsługują. Niekiedy położone są poza ich granicami administracyjnymi.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Lotnisko