O wykorzystywaniu energii słonecznej - w twoim domu

rzy jego wykorzystaniu można zaświecać światło w wybranej części domu oraz wyłączać je w momencie, kiedy nie jest już potrzebne. Jednocześnie ogrzewanie może włączać się w momencie, kiedy temperatura w domu za bardzo się obniży. W

O wykorzystywaniu energii słonecznej - w twoim domu zestawy fotowoltaiczne poznań

Zasady użytkowania kolektorów słonecznych

Montaż inteligentnego domu ma pozwolić na obsługiwanie domowego oświetlenia i ogrzewania za pomocą pilota zdalnego sterowania. Przy jego wykorzystaniu można zaświecać światło w wybranej części domu oraz wyłączać je w momencie, kiedy nie jest już potrzebne. Jednocześnie ogrzewanie może włączać się w momencie, kiedy temperatura w domu za bardzo się obniży. W skład inteligentnego domu wchodzą także panele słoneczne oraz kolektory słoneczne. Panele słoneczne są w stanie przetwarzać światło słoneczne w energię elektryczną, a dzięki temu pozwalają na zaprowadzenie domowych oszczędności. Natomiast kolektory słoneczne są w stanie ogrzewać wodę użytkową do wybranej przez domowników temperatury.


Montaż paneli słonecznych na różnych budynkach znajdujących się na terenie zoo

Gospodarowanie dużym zoo polega na sprawowaniu opieki nad przeróżnymi zwierzętami, a także na tworzeniu dla nich jak najlepszych warunków do codziennej egzystencji. Dlatego na terenie zoo stawiane są różne budynki przeznaczone dla zwierząt. Wyznaczane są także dla nich duże powierzchnie spacerowe, zwykle odgrodzone od zwiedzających zoo, gości. Administratorzy zoo starają się także znaleźć nowoczesne rozwiązania dla oświetlania i ocieplania całego zoo. Dlatego stawiają w wybranych miejscach zoo ?drzewa fotowoltaiczne?. Do tego montują panele słoneczne na wszystkich budynkach oraz docieplają wodę użytkową przy wykorzystaniu kolektorów słonecznych. Dzięki temu mogą wprowadzać oszczędności, a jednocześnie sprawniej opiekować się zwierzętami.


O tym, jak działa ogniwo słoneczne

Fotoogniwo jest zbudowane z półprzewodnika i tworzy złącze p-n, na które pada światło. Padające na złącze fotony o energii większej od szerokości przerwy energetycznej półprzewodnika powodują powstanie par elektron-dziura. Pole elektryczne wewnątrz półprzewodnika, związane z obecnością złącza p-n, przesuwa nośniki różnych rodzajów w różne strony. Elektrony trafiają do obszaru n, dziury do obszaru p. Rozdzielenie nośników ładunku w złączu powoduje powstanie na nim zewnętrznego napięcia elektrycznego. Ponieważ rozdzielone nośniki są nośnikami nadmiarowymi (mają nieskończony czas życia), a napięcie na złączu p-n jest stałe, oświetlone złącze działa jako ogniwo elektryczne, czyli takie, w którym źródłem prądu są reakcje chemiczne zachodzące między elektrodą a elektrolitem.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ogniwo_s%C5%82oneczne#Zasada_dzia.C5.82ania