Podziały działek i mapki, czyli robota dla geodety

jakie stwarza nowoczesne górnictwo. Dzieje się tak również dlatego, że geodeci mogą korzystać z bardzo dobrych sprzętów i urządzeń. Nie zmienia to jednak faktu, że geodezja górnicza posiada swoją szczególną specyfikę i musi być on

Podziały działek i mapki, czyli robota dla geodety

Wykonywanie pomiarów w warunkach górniczych

W niektórych rejonach świata stale rozwija się geodezja górnicza. Tego rodzaju geodezja pozwala na jeszcze lepsze wykorzystywanie możliwości, jakie stwarza nowoczesne górnictwo. Dzieje się tak również dlatego, że geodeci mogą korzystać z bardzo dobrych sprzętów i urządzeń. Nie zmienia to jednak faktu, że geodezja górnicza posiada swoją szczególną specyfikę i musi być ona wykonywana z ogromną precyzją. Geodeci nie mogą zapominać o tym, że pracują w bardzo trudnych i niebezpiecznych warunkach, co zobowiązuje ich do ogromnej ostrożności. Zachowywanie takiej ostrożności nie może przeszkadzać im w wykonywaniu bardzo dokładnych pomiarów pozwalających na rozwój kopalni i znajdowanie nowych sposobów wydobywania węgla.


Racjonalne rozwiązania przestrzenne

Obecnie osoby zainteresowane budową różnego rodzaju budynków mogą cieszyć się możliwością korzystania z nowoczesnych środków i metod budowlanych. Jednak muszą one zawsze z ogromną rozwagą podchodzić do zagospodarowywania planowanej przez siebie przestrzeni, aby mogły z niej naprawdę w pełni korzystać. Dlatego wynajmują osoby zajmujące się przygotowywaniem planów budynków mieszkalnych i różnego rodzaju budynków użyteczności publicznej oraz planów eksploatacyjnych dotyczących samych budynków oraz ich zaplecza. Innym sposobem na przygotowywanie budowy nowych budynków jest przygotowywanie ich rozbudowanych konstrukcji. Dzięki takim konstrukcjom będzie można w bardzo sprawny sposób dokonywać budowy nowych domów i bloków oraz przedsiębiorstw i firm.


Pracownie Centralnego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i

W realizacji zadań Głównego Geodetę Kraju wspiera także Centralny Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej (CODGiK), który od 1 stycznia 2011 r jest instytucją gospodarki budżetowej (wcześniej działał przy Głównym Geodecie Kraju). Powołano go by uzupełniał i zarządzał centralnym państwowym zasobem geodezyjnym i kartograficznym. Do zakresu działań CODGiK należy tworzenie własnych opracowań, a także gromadzenie i weryfikowanie opracowań przyjmowanych do zasobu zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa. Pracownie Centralnego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej wykonują zlecenia dla Głównego Geodety Kraju oraz realizują zamówienia zewnętrzne zarówno dla sektora publicznego, jak i prywatnego.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Główny_Geodeta_Kraju