System prawny
Źródła polskiego prawa
Zobacz więcej w artykule Źródła prawa, w sekcji Źródła prawa w polskim porządku prawnym.
Zgodnie z artykułem 87 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej źródłami powszechnie obowiązującego prawa Rzeczypospolitej Polskiej są:
Konstytucja
ustawy
ratyfikowane umowy międzynarodowe
rozporządzenia
akty prawa miejscowego (na obszarze działania organów, które je ustanowiły).
Ponadto do źródeł prawa powszechnie obowiązującego zalicza się ustawy o zmianie Konstytucji, rozporządzenia z mocą ustawy wydane na podstawie art. 234 Konstytucji i inne nieuchylone akty prawne o mocy ustawy. Dotyczy to obowiązujących rozporządzeń Prezydenta RP z mocą ustawy wydanych w okresie II Rzeczypospolitej i dekretów wydanych w okresie tzw. Polski Ludowej.
Obok źródeł prawa powszechnie obowiązującego, wyróżnia się także źródła prawa wewnętrznie obowiązującego (akty kierownictwa wewnętrznego). Są nimi przede wszystkim uchwały i zarządzenia.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/System_prawny_w_Polsce
Wdrażanie prawa rodzinnego
Prawo rodzinne służy zabezpieczeniu dobra wszystkich członków rodziny, a zwłaszcza dzieci i osób słabszych psychicznie czy fizycznie. Dlatego tworzeniem prawa rodzinnego zajmują się nie tylko sami prawnicy, ale również specjaliści innych dziedzin powiązanych z życiem rodzinnym. Wszyscy oni zajmują się również wdrażaniem prawa rodzinnego i starają się o to, żeby było ono przestrzegane przez wszystkie osoby odpowiedzialne za kształt życia rodzinnego. Natomiast egzekwowaniem prawa rodzinnego zajmują się sędziowie, którzy wydają konkretne wyroki po rozpatrzeniu przedstawionych sobie spraw. Zanim jednak sprawa rodzinna trafi do sądu, musi ona zostać dobrze zinterpretowana i przygotowana pod względem czysto proceduralnym. Na tym etapie również bardzo potrzebni stają się prawnicy.
Usługi prawne dla obcokrajowców
Osoby, które przyjeżdżają do jakiegoś kraju z zagranicy i chcą się w nim osiedlić zwykle potrzebują jakiejś pomocy. Oczywiście muszą one uzyskać zgodę na otrzymanie obywatelstwa lub po prostu na pobyt stały, ale na co dzień mogą napotykać na wiele innych trudności, których przezwyciężenie nie jest dla nich proste. Dlatego prawnicy często świadczą usługi obcokrajowcom i pomagają im w uzyskaniu obywatelstwa. Osobnym zadaniem prawników jest świadczenie usług prawnych imigrantom, którzy niekiedy potrzebują uzyskać azyl, a innym razem po prostu nie mogą sami rozwiązać swojej sytuacji prawnej. Nie można również zapominać, że w wielu krajach pracują osoby z zagranicy, które muszą przez jakiś czas przebywać na terenie obcego kraju i potrzebują ochrony prawnej.