Mapa numeryczna - czym jest i co zawiera?
Mapę numeryczną można utworzyć kilkoma sposobami z użyciem różnych metod pozyskiwania danych geograficznych1:
geodezyjne pomiary bezpośrednie ? po pomiarze terenowym, jego wyniki są wprowadzane do komputera i odpowiednio przetwarzane do postaci mapy numerycznej;
digitalizacja map kreskowych ? polega na przetworzeniu mapy z postaci papierowej do postaci numerycznej z użyciem: digitizera lub skanera. Zeskanowany obraz jest następnie rektyfikowany oraz wektoryzowany na ekranie komputera.
metody fotogrametryczne ? polegają na wykorzystaniu zdjęć lotniczych oraz naziemnych do pozyskiwania danych;
metody teledetekcyjne ? polegają na wykorzystaniu obrazów satelitarnych utworzonych przez specjalne skanery umieszczone na pokładach satelitów.
Niewątpliwą zaletą map numerycznych jest łatwość aktualizacji oraz możliwość natychmiastowej publikacji w trybie online. W przeciwieństwie do mapy analogowej, mapa cyfrowa prezentowana jest w zmiennej skali
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Mapa_numeryczna
Geodeta w trakcie nauki
Nauka o kształcie, powierzchni i właściwościach ziemi. Tym właśnie jest geodezja, dlatego też ten dział nauki jest dość trudny do opanowania i wymaga pewnego określonego zestawu cech, a w szczególności umysłu ścisłego. Wykonywanie zawodu geodety, czy też mierniczego jak powinno się go nazywać, to ciężki orzech do zgryzienia. Praca jest wymagająca i męcząca, oraz łączy ze sobą pracę za biurkiem i w terenie.
Należy o tym pamiętać, gdy doradzimy komuś tą drogę kariery, ponieważ już sama nauka jest wyzwaniem dla niektórych przyszłych geodetów. Ilość skomplikowanych i trudnych obliczeń potrafi przytłoczyć nawet doświadczonego i pracującego w zawodzie geodetę. Dochodzi do tego jeszcze kwestia przyswojenia sobie słownictwa i definicji, koniecznych do zdania egzaminu uprawniającego do wykonywania tego zawodu.
Wytyczenia
Zanim ekipa budowlana rozpocznie pracę musi mieć dokładne wytyczenia budynku, zgodne z projektem zagospodarowania działki ? bez niego nie można rozpocząć wykopów pod fundamenty naszego domu. Poprawne wytyczenia geodeta potwierdza wpisem do dziennika budowy. Geodeta musi również dokonać wytyczenia ław fundamentów, które również zostaną odnotowane w dzienniku.
Prawa do wpisu do dziennika budowy mają między innymi geodeci, projektant, inspektor budowy, kierownik budowy. Dziennik budowy to jeden z ważniejszych dokumentów podczas inwestycji, ponieważ to w nim zamieszczone są informacje odnośnie projektu, przebiegu oraz zakończeniu budowy, wraz ze wszystkimi zgodami i podpisami.