Zanim wlejesz olej

e sprzęty przydające się w czasie rodzinnych wyjazdów. Taki samochód powinien być również jak najbardziej bezpieczny, a więc posiadać sprawne hamulce i opony o jak najlepszej przyczepności. Na wyposażeniu samochodu rodzinnego dobr

Zanim wlejesz olej

Kupno większej ilości olejów silnikowych

Idealnym samochodem rodzinnym jest wygodny, duży samochód z odpowiednio dużym bagażnikiem, w którym można przewozić kilka walizek i różne sprzęty przydające się w czasie rodzinnych wyjazdów. Taki samochód powinien być również jak najbardziej bezpieczny, a więc posiadać sprawne hamulce i opony o jak najlepszej przyczepności. Na wyposażeniu samochodu rodzinnego dobrze jest posiadać apteczkę wyposażoną w większą ilość opatrunków niż to wynika z przepisów prawa, a do tego fotelik samochodowy dla najmłodszych podróżnych oraz zapas różnych sprzętów przydających się w czasie naprawy samochodu. Dobrze jest także wykupić od razu większą ilość olejów samochodowych, które będą się nam przydawały co jakiś czas.


Instruktaż użytkowania płynu silnikowego

Odbycie kursu jazdy samochodem jest podstawowym warunkiem, który trzeba spełnić, żeby zostać dopuszczonym do egzaminu na prawo jazdy. W czasie takiego kursu uczeń szkoły jazdy nauczy się zasad obsługi samochodu pod względem teoretycznym i praktycznym. Przekazane zostaną mu także podstawowe informacje dotyczące zasad użytkowania i wyboru dobrego płynu silnikowego i wszystkich innych płynów potrzebnych w samochodzie. W trakcie egzaminu na prawo jazdy będzie musiał zdać część teoretyczną dotyczącą zasad ruchu drogowego oraz obsługi pojazdu. Zdobytą przez siebie wiedzę będzie musiał następnie potwierdzić w czasie egzaminu praktycznego, odbywanego zwykle pod okiem instruktora, który szkolił swojego kursanta przez kilka tygodni.


Bazy i rodzaje olejów

Amerykański Instytut Nafty (American Petroleum Institute ? API) wprowadził podział baz, z jakich produkowane są oleje, na 5 grup:

Grupa I ? produkty destylacji ropy naftowej (obecnie już praktycznie nie stosowane poza specjalnymi olejami dla starych silników);
Grupa II ? destylaty ropy naftowej poddane uszlachetnianiu (czasami wyróżnia się Grupę II+ oznaczającą produkty z grupy II o podwyższonej jakości);
Grupa III ? destylaty ropy naftowej poddane rozbudowanemu uszlachetnianiu na czele z kilkakrotnym krakingiem w obecności wodoru (czasami wyróżnia się Grupę III+ oznaczającą produkty z grupy III o podwyższonej jakości);
Grupa IV ? krótkołańcuchowce poliolefiny (ang. polyalphaolefins ? PAO) otrzymywane drogą syntezy chemicznej;
Grupa V ? pozostałe bazy olejowe otrzymywane drogą syntezy chemicznej; najczęściej stosowane są oleje poliestrowe (ang. polyoester ? POE).
Oleje złożone z baz należących do grupy I i II (z ewentualnym niewielkim dodatkiem innych baz) nazywane są olejami mineralnymi.

Oleje złożone z baz należących do grupy I i II oraz baz grup wyższych w określonej ilości nazywane są olejami półsyntetycznymi. O zaliczeniu oleju do półsyntetyków decyduje minimalna zawartość baz grup III, IV i V w bazie oleju (baz dodatków) zależna od norm obowiązujących w danym kraju ? zazwyczaj jest to 25% lub 30%; oznacza to, że jest możliwa sytuacja, że olej zawierający w swej bazie 74% grupy II i 26% grupy III w jednym kraju zostanie zaliczony do półsyntetycznych (min. 25%), a w innych do mineralnych (min. 30%).

Oleje syntetyczne to oleje zawierające bazy grupy III, IV i V. W niektórych krajach (Niemcy i Japonia) oleje syntetyczne mogą zawierać tylko bazy z grup IV i V z ograniczoną ilością bazy grupy III (do 20%), a oleje zawierające bazy grupy III w większej ilości muszą być nazywane olejami w technologii syntetycznej (lub podobnie). W innych krajach natomiast wszystko zależy od polityki konkretnego producenta, jak będzie nazywał swoje produkty (tzn. czy będzie rozróżniał oleje z bazami grupy III od tych z bazami grupy IV i V). Oleje zawierające same bazy grupy IV albo V są dostępne tylko do celów specjalnych. Zazwyczaj stosuje się mieszaniny z przewagą jednej lub drugiej grupy (grupa IV jest trwalsza, a grupa V lepiej rozpuszcza dodatki).


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Olej_silnikowy