Zanim zdecydujesz się na psa

O czym pamiętać podczas szkoleń? Na pewno komendy, które pies już sobie przyswoi warto nagradzać smakołykami czy pieszczotą. Wtedy każdy niemal pies chętnie podejdzie do tresury i kolejnych szkoleń. Nie powinno się z kolei reagow

Zanim zdecydujesz się na psa

O czym pamiętać podczas psich szkoleń?

Szkolenie psów powinno odgrywać bardzo ważną rolę w ich wychowaniu. Dzięki umiejętnej tresurze możemy zyskać naprawdę mądre i oddane zwierze. O czym pamiętać podczas szkoleń? Na pewno komendy, które pies już sobie przyswoi warto nagradzać smakołykami czy pieszczotą. Wtedy każdy niemal pies chętnie podejdzie do tresury i kolejnych szkoleń. Nie powinno się z kolei reagować złością i krzykiem na nieodpowiednie zachowanie psa. Chociaż zwykle psy szybko się uczą reagowania na kolejne komendy, ale jeśli nasz pies okazuje się mniej inteligentny, to jednak nie należy się zrażać. Oczywiście, nie wolno zapominać o tym, aby powtarzać komendy, które pies już przyswoił sobie wystarczająco dobrze ? zapobiega to zapominaniu o wyuczonych zachowaniach.


Skąd jest twoj pies?

Według najnowszych badań genetycznych przeprowadzonych przez Adama Boyko i współpracowników z Uniwersytetu Cornella w USA można domniemywać, że psy pochodzą z Afryki, a nie jak dotąd sądzono z Azji. W magazynie ?Proceedings of the National Academy of Sciences? opublikowali oni artykuł z rezultatami swoich badań, które pozwalają przypuszczać, że psy mogły rozprzestrzenić się po świecie z Czarnego Lądu, wraz z przodkami człowieka. Naukowcy przebadali 318 psów z Afryki, 16 z Puerto-Rico, 102 z USA i kilkaset z innych stron świata i stwierdzili, że genom afrykański jest równie rozprzestrzeniony wśród psów jak genom azjatycki, podali tym samym w wątpliwość teorię o azjatyckim pochodzeniu psa8.

Najstarszymi tekstami świadczącymi o współistnieniu psa i człowieka są teksty pochodzące z okresu kultury sumeryjskiej9.

Psy pochodzą prawdopodobnie z jednego obszaru Ziemi, Azji Wschodniej, gdzie wydzieliły się z gatunku wilka. Rozprzestrzeniły się potem po całej planecie, konkurując z miejscowymi populacjami wilków. Świadczy o tym ich mniejsza różnorodność w miarę geograficznego oddalenia od Azji Wschodniej. Po udomowieniu psa przez człowieka nastąpiła mutacja w jednym z genów (został on ostatnio zidentyfikowany), w wyniku której powstały rasy małych psów. Musiały być one atrakcyjne dla człowieka, który starał się utrzymywać populację niewielkich psów pomimo ich mniejszej użyteczności w polowaniu i gorszego przystosowania do życia w prehistorycznych warunkach. Obecnie ze wszystkich gatunków ssaków psy wykazują największą różnorodność.


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pies_domowy#Historia_i_udomowienie_psa


Wakacyjne wyjazdy z psem ? warto?

Jak wiadomo, lato to czas urlopów i wakacyjnych wyjazdów. Co zrobić wtedy z naszym pupilem? Czy warto zabierać go w długą i męczącą podróż? W zależności od rasy, a przede wszystkim od wielkości naszego psa, zabieranie go razem z nami w podróż może być wskazane bądź też nie. Niektóre psy przewożone w samochodzie razem z innymi pasażerami stanowiłyby bardzo przykre towarzystwo; inne z kolei źle znosiłyby wielogodzinną podróż i mogłyby na przykład wymiotować. Okazuje się, że także cel naszej podróży ma tutaj niebagatelne znaczenie. O ile wybierając się nad morze możemy się jeszcze pokusić o zabranie naszego psa razem z nami, o tyle wyprawa w góry z pupilem jest już niewskazana.