Zmiany napięcia prądu - krótki artykuł o elektryce

raty, gdyż w rdzeniu amorficznym nie zachodzą straty ciepła. Transformatory amorficzne (o miękkim rdzeniu wykonanym ze szkła metalicznego) są jednak dwu-, trzy-, a nawet czterokrotnie droższe od zwykłych transformatorów. Ze względ

Zmiany napięcia prądu - krótki artykuł o elektryce remont transformatorów olejowych

Transformatory amorficzne (o miękkim rdzeniu wykonanym

Zastosowanie szkła metalicznego do budowy rdzenia transformatora pozwala kilkukrotnie zmniejszyć zachodzące tam straty, gdyż w rdzeniu amorficznym nie zachodzą straty ciepła. Transformatory amorficzne (o miękkim rdzeniu wykonanym ze szkła metalicznego) są jednak dwu-, trzy-, a nawet czterokrotnie droższe od zwykłych transformatorów. Ze względu na wysoką cenę nie ma na nie popytu na rynku krajowym. Natomiast są kupowane np. w USA czy w Niemczech.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Transformator


Definicja transformatora


Transformator jest specjalna maszyna elektryczna, która służy do przenoszenia energii elektrycznej prądu przemiennego drogą indukcji z jednego obwodu elektrycznego do innego, zachowując tą samą częstotliwość prądu. Przynajmniej tyle mówi definicja tego typu urządzenia. W praktyce oznacza to po prostu przeniesienie energii elektrycznej z jednego urządzenia do drugiego, nie zmieniając przy tym częstotliwości tej energii elektrycznej. Zmianie ulega jednak napięcie elektryczne, ale nie w każdym przypadku. Innymi słowy mianem transformatora można określić urządzenie, które zmienia napięcie prądu kosztem jego natężenia. Pojęcie transformatora, jak widać, jest ściśle powiązane z fizycznymi właściwościami energii elektrycznej.


Do czego służy transformator?


Transformator poprzez przeniesienie prądu drogą indukcji umożliwia zmianę napięcia, co jest używane i wykorzystywane w sieciach wysokiego napięcia. Zadaniem takiego transformatora jest dostosowanie napięcia, najczęściej obniża je, do danego odbiornika, zwłaszcza przy przesyłaniu energii elektrycznej na duże odległości. Z drugiej strony w elektrowniach stosuje się specjalny rodzaj transformatorów, które zamiast zmniejszać napięcie, podwyższają je z poziomu generatorów do poziomu sieci przesyłowej. Można więc ogólnie powiedzieć, że transformatorów używa się w celu zmiany napięcia z jednego obwodu elektrycznego do drugiego, urządzenia te mogą zarówno zmniejszać te napięcie, jak i je podwyższać.